Şerbet'in Uzay Yolu Program 1

Bu bölümde "Makineler Dünyası" ve "Yeşil Dünyamız" olmak üzere iki temanın çalışmalarına yer verilmektedir.
Eğitmenlere yönelik Program Kitabında yer verilen kaynaklara ulaşmak için ilgili temadaki linklere tıklayın.
Youtube videolarının zamanla silinmesi sebebiyle bazı videolara ulaşılamayabilir. Ders içi etkinlikler için linkler farklı ve çok seçenekli olarak sunulmuştur. Tıkladığınız link açılmıyorsa oynatma listesinde sonraki videolara göz atabilir, o video başlığının yanında çıkan öneri videolara bakabilir, farklı video seçeneklerine yönelebilirsiniz. 
1. TEMA: Makineler Dünyası
Farklı materyallerden gezegenlere gönderilecek keşif araçları yapıyoruz. Keşif robotu W Kazım’ın yaşadığı sorunlardan yola çıkarak yeni bir keşif aracı tasarlıyoruz. 


BTHP: Mars Keşif robotunun yaşadığı sorunlardan yola çıkarak Şerbet’in yeni bir araç tasarlayarak, W Kazım’ı kurtarmasına yardım etmelisin. 
Sınırlamalar
1. Kayaçları delip örnek alabilecek bir aksamı olmalı. 
2. Enerjisi pat diye bitmemeli. (Su, rüzgar, güneş enerjisi kavramlarına işaret edilebilir.)
3. Arazilere uygun yapıda olmalı. Tekerlekler çok minik olduğu için kuma saplanma sorunu olmamalı.
4. Kameraları tozlardan etkilenmemeli. 
İsteğe Bağlı;
Toz fırtınaları kendisini sürüklediğinde yavaşça yere süzülebilmeli. Sert iniş yaparken bir yerlerini kırmamalı. (Paraşüt ekleme)
Uzay araçlarının iniş yapmadan kendisini yakalayıp gezegenden çıkartmalarını sağlayacak bir yol olmalı. (Vakumla çekmek – Keşif robotundan araca kadar uzayan katlanabilir kol – Dev mıknatıs vs...)

TEMA KAYNAKLARI
TEMADA KULLANILABİLECEK OYUNLARIN VİDEOLARI
2. TEMA: Yeşil Dünyamız
Yörüngemizde bir futbol sahası boyutlarındaki Uluslararası Uzay İstasyonunda yaşanabilecek bazı sorunlara çözümler buluyoruz. Yerçekimsiz ortamda bitki yetiştirme, sulama yapma üzerine çözümler üretiyoruz. Buradan yola çıkarak Mars’ta sera yapımı üzerine çalışıyoruz.

BTHP
Uluslararası Uzay İstasyonundaki mürettebattan biri olan Şerbet, istasyondaki yiyecek sorununa çözüm bulmak istiyor. Dünyadan Şerbet’in kaldığı Uzay İstasyonuna bir şeyler göndermek hem zor, hem de masraflı. Araçların taşıyabilecekleri ağırlık belli. Bu nedenle Uzay İstasyonunda yaşayanlar için, temel yiyecek maddelerini orada kendi imkanlarıyla yetiştirebilmelerini sağlamak zorundayız. Ayrıca bu, Mars’ta kurulacak koloni için de bir deneme olacak. Mars’taki koloni için hazırlıklar yapan Şerbet ve ekibi, orada domates, biber, marul yetiştirmek istiyor. Bunu nasıl yapmalı, bilemiyorlar.
Sınırlamalar
1. İstasyonun koşullarını iyi öğrenmeli, oradaki yaşama uygun çözümler üretmelisin. Yerçekimsiz ortamda bitkilerin havada süzülmesini engellemelisin.
2. İstasyon kaynaklarını tasarruflu kullanmak öncellikli hedeftir. Doğal kaynaklara yönelmelisin.
3. Mars’taki koloni için kurulacak bitki yetiştirme alanı, Mars koşullarına uygun olmalı. 

TEMA KAYNAKLARI

Comments