Portakal'ın Dünyası Program 1

Bu bölümde "Makineler Dünyası" ve "Yeşil Dünyamız" olmak üzere iki temanın çalışmalarına yer verilmektedir.
Eğitmenlere yönelik Program Kitabında yer verilen kaynaklara ulaşmak için ilgili temadaki linklere tıklayın.
Youtube videolarının zamanla silinmesi sebebiyle bazı videolara ulaşılamayabilir. Ders içi etkinlikler için linkler farklı ve çok seçenekli olarak sunulmuştur. Tıkladığınız link açılmıyorsa oynatma listesinde sonraki videolara göz atabilir, o video başlığının yanında çıkan öneri videolara bakabilir, farklı video seçeneklerine yönelebilirsiniz. 
1. TEMA: Makineler Dünyası
Farklı materyallerden köprü inşa ediyoruz. BTHP: Mini mini civcivlerin, şaşkın ördeklerin, hafif huysuz kazların anneciklerine ulaşması gerekiyor. Ama onları ulaştıracak köprü fırtınada yıkıldı. Portakal’ın yardıma ihtiyacı var. Kamptaki malzemeleri kullanarak köprü inşa etmesine yardım etmelisin.
---
Sınırlamalar
1. Her grup farklı bir materyal seçmeli.
2. Köprü, oyuncak bir fili taşıyacak kadar sağlam, oyuncak bir hipopotamın sığabileceği kadar geniş, oyuncak bir zürafanın geçebileceği kadar yüksek olmalı.
3. Ağırlık, uzunluk, genişlik ve yükseklik ölçümleri yapılmalı.
---
TEMA KAYNAKLARI
---
Aysenil Pinterest hesabından aşağıdaki panolarda temayla ilgili resim ve etkinlik modellerini indirebilirsiniz.
---
TEMADA KULLANILABİLECEK OYUNCAKLARA DAİR VİDEOLAR

2. TEMA: Yeşil Dünyamız
Kampta ihtiyacımız olan bazı şeyleri (gıda, enerji, oksijen, doğal boya gibi) bitkilerden sağlayabileceğini fark eden Portakal’ın yamacın aşağısında susuzluktan kıvranan bitkileri sulamasına yardım ediyoruz. Bitkilerin yaşamlarını sürdürmek için neye ihtiyaçları olduğunu fark ediyor; onların gıda, enerji, yağ ve boya olarak kullanılabileceğini uygulamalı olarak öğreniyoruz.


BTHP: Doğa kampına gelen Portakal, yamacın aşağısında susuzluktan kıvranan bitkiler gördü. Yamacın yukarı kısmında su bol. Ancak suyu aşağıya akıtacak imkan yok. Önce avuç avuç su taşıdı. Sonra kovayla su döktü. Ardından hortumla su fışkırttı. Hortum fazla tazyikli olduğu için bitkiler yağmurluklarını giydi. Bitkiler sulanmazsa solacaklar. O zaman kamptakiler bitkilerden gıda, enerji, boya hatta oksijen olarak yararlanamayacaklar. Portakal yamaçtan suyu indirmek için yollar arıyor.
---
Sınırlamalar
1. Bitkiler suyu sever ama üzerlerine hızla gelen, tazyikli su onların dallarını kırabilir. Yamacın yukarısından suyu indirirken tazyikli olmamasına dikkat etmelisin.
2. Suyu indirmek için bir makine de tasarlayabilirsin, su yolu da oluşturabilirsin. Seçim senin.
3. Bitkilerin neden suya ihtiyacı olduğunu aklında tutmalısın. Önemli olan onların yanına suyu indirip karşıdan öylece bakmalarını sağlamak değil. Sulama yapmalısın. Suyu içebilmeliler. 
4. Bitkiler suyu topraktan da çekebilir. Bunu aklında tutmalısın. 
5. Bitkilerin hepsi suya erişebilmeli. Bir kısmı fazla sulanıp diğerleri susuz kalmamalı.
---
TEMA KAYNAKLARI
Ayse NİL Youtube kanalında aşağıdaki oynatma listelerinden videoları indirebilirsiniz.

---
Aysenil Pinterest hesabından aşağıdaki panolarda temayla ilgili resim ve etkinlik modellerini indirebilirsiniz.Comments